25 Wrz

Kiedy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu nie jest przestępstwem – Prokurator umarza postępowanie w sprawie naszego Klienta

You're beautiful!-4

Jazda pod wpływem alkoholu jest bardzo surowo karana, więc gdy policja zatrzyma osobę, która postanowiła wsiąść za kierownicę pomimo iż wcześniej napiła się czegoś mocniejszego, to tak naprawdę nie ma przebacz i jedyne co można zrobić to minimalizować konsekwencje, i starać się o uzyskanie jak najłagodniejszej kary.

Oczywiście biorąc pod uwagę ilu pijanych kierowców powoduje wypadki i ile osób w ten sposób ginie na drodze, surowa karalność jest jak najbardziej wskazana, jednak również i w przypadku tego przestępstwa istnieje pewna luka prawna, nie zawsze więc prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu będzie przestępstwem.

Kiedy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu nie będzie przestępstwem opowiemy na przykładzie historii pana X – naszego Klienta, który po wypiciu wódki oraz dwóch piw, postanowił przeparkować ciągnik wraz z naczepą.

Kancelaria przedstawiła w sprawie stosowną argumentację dzięki czemu prokuratura umorzyła postępowanie przygotowawcze.

Pan X wjechał na teren firmy w celu załadunku towaru z którym następnie miał ruszyć w dalszą trasę. Teren firmy był oczywiście ogrodzony, a na wjeździe znajdował się szlaban, z uwagi jednakże, iż w dalszą podróż pan X ruszał dopiero dnia następnego, postanowił się nieco zrelaksować i wypił 100g wódki oraz dwa piwa.

Gdy spożył owe trunki postanowił jednak przeparkować swój samochód, by nie przeszkadzał w ruchu po terenie firmy, fakt ten nie umknął jednakże uwadze pracownika ochrony, który najwyraźniej widział również jak pan X spożywa alkohol.

Ochroniarz zatrzymał więc pana X i przebadał go alkomatem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu i gdy się okazało, że pan X rzeczywiście trochę „nadmuchał”, wezwał na miejsce policję.

Policjanci oczywiście badanie powtórzyli i wynik również nie był korzystny dla pana X, gdyż w jego organizmie stężenie alkoholu wynosiło blisko 1 promil, jednakże mimo to, prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko panu X, gdyż jego zachowanie nie wypełniło znamion czynu zabronionego, innymi więc słowy, pan X przestępstwa nie popełnił.

You're beautiful!

W opisanej powyżej sprawie panu X mógł zostać postawiony zarzut przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu z art. 178a Kodeksu karnego, przepis ten stanowi jednakże, że odpowiedzialności karnej podlega ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, pan X wskazanego przestępstwa nie mógł więc popełnić, gdyż nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym.

Przeczytaj także:

Jazda po alkoholu i wypadek – prokuratura umarza postępowanie w sprawie naszego Klienta

Jak uzyskać i co daje warunkowe umorzenie postępowania – KORZYSTNY WYROK DLA NASZEGO KLIENTA OBYWATELA UKRAINY

W orzecznictwie i doktrynie jednoznacznie bowiem przyjmuje się, że ruchem lądowym jest ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, jak również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku, jednakże do miejsc dostępnych dla ruchów pojazdów nie mogą zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób.

Za takie miejsce nie może być uznane podwórko, warsztat samochodowy, czy grunt rolny, gdyż pomimo tego, że po terenach tych poruszają się pojazdy mechaniczne to jednak ruch tymi pojazdami odbywa się sporadycznie i obejmuje tylko wąskie grono użytkowników, co prowadzi do wniosku, że miejsce to nie jest ogólnie dostępne dla ruchu pojazdów.

Podobnie zatem jest w przypadku poruszania się po zamkniętym terenie firmy, taki teren nie jest bowiem ogólnodostępny. Na ten temat wypowiedział się również Sąd Najwyższy, m.in. w postanowieniu z dnia 30 lipca 2015 r., sygn. akt: IV KK 201/15, w którym wskazał, że „przewidziane w art. 178a § 1 KK kryterium „ruchu lądowego” należy wiązać nie tyle z formalnym statusem konkretnej drogi czy też określonego miejsca, lecz z faktyczną dostępnością i rzeczywistym jego wykorzystywaniem dla ruchu pojazdów i innych uczestników”.

Postanowienie prokuratura w sprawie naszego Klienta

Zrzut ekranu 2018-09-25 o 12.00.15

W przypadku pana X prokuratura nie miała więc wątpliwości, iż poruszał się on pojazdem mechanicznym poza miejscem dostępnym dla powszechnego użytku, jak również poza miejscem gdzie odbywał się ruch innych pojazdów, czyli poza ruchem lądowym. Pan X poruszał się tylko po ogrodzonym terenie, a wjazd na teren firmy nie był ogólnodostępny, ponieważ ograniczony był szlabanem, prokuratura uznała więc, że poruszanie się po terenie firmy możliwe było jedynie dla wąskiego, określonego grona osób, takie więc ustalenia pozwoliły przyjąć, że pan X nie prowadził pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, nie popełnił więc przestępstwa i nie podlega odpowiedzialności karnej.

Pan X niewątpliwie miał więc wiele szczęścia, gdyby bowiem prokurator doszedł do wniosku, że teren firmy jest teren ogólnodostępnym, wówczas panu X groziłaby kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ZOSTAŁEŚ ZATRZYMANY PRZEZ POLICJĘ, BLISKA OSOBA ZOSTAŁA ZATRZYMANA I PRZEBYWA W ARESZCIENIE ZWLEKAJ – SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI. Szybka pomoc adwokata może pomóc w korzystnym rozstrzygnięciu sprawy!

Kancelaria adwokacka adwokat Paweł Borowski – specjalizacja sprawy karne

sekretariat: tel. 71 7071235

sekretariat: tel. 71 7071092 

tel kom. 792 635 184

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *