Jak uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego?

Spowodowanie wypadku drogowego stanowi przykrą sytuację nie tylko dla pokrzywdzonego takim wypadkiem, lecz również dla jego sprawcy, zwłaszcza jeśli wypadek został spowodowany nieumyślnie, a sprawca do chwili wypadku przestrzegał porządku prawnego. W takim przypadku najkorzystniejszym dla sprawcy będzie uzyskanie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, o co powinien zabiegać już na etapie postępowania przygotowawczego.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Zacytowany powyżej przepis stanowi zatem, iż o warunkowe umorzenie postępowania można starać się jedynie w sytuacji, gdy sprawca wypadku drogowego spełnia warunki wskazane w wyżej wymienionym uregulowaniu, gdyż warunkowe umorzenie postępowania, mimo iż również orzekane jest w formie wyroku, jest najmniej dotkliwą dla sprawcy karą za tego typu przestępstwo, warto więc jest się o nie ubiegać.
O warunkowe umorzenie postępowania można starać się już na etapie postępowania przygotowawczego, jeśli jednak sprawcy nie uda się przekonać organów ścigania do wniesienia do sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania zamiast aktu oskarżenia, wówczas o warunkowe umorzenie postępowania można wnioskować przed sądem.
Aby wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przyniósł oczekiwany rezultat i aby sąd się do niego przychylił, należy go właściwie uzasadnić, mając szczególnie na względzie okoliczności uzasadniające zastosowanie warunkowe umorzenie. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy zatem szczegółowo opisać okoliczności w jakich doszło do spowodowania wypadku drogowego, z uwzględnieniem również tych faktów, które świadczą na korzyść sprawcy, a więc np. że pokrzywdzony w pewien sposób przyczynił się do zaistnienia wypadku, gdyż przekroczył dozwoloną prędkość jadąc swoim samochodem, bądź że pieszy przechodził przez jezdnię w miejscu słabo oświetlonym i nie posiadał odblasku.
Składając wniosek o warunkowe umorzenie postępowania należy wykazać również, iż warunki osobiste i dotychczasowy sposób życia sprawcy uzasadniają przypuszczenie, że sprawca będzie w przyszłości przestrzegał porządku prawnego, co można udowodnić przedkładając np. zaświadczenie od pracodawcy bądź instytucji w których sprawca działa o prawidłowym wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, bądź informację o braku uprzedniej karalności.
Wnioskując o warunkowe umorzenie postępowania można również przedstawić jakie dotkliwe konsekwencje dla sprawcy będzie miało wydanie wyroku skazującego, czyli np. zwolnienie z pracy, gdyż pracę na danym stanowisku może wykonywać jedynie osoba niekarana. Szanse na uwzględnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania wzrastają również wówczas, gdy we wniosku tym sprawca przedstawi propozycję zapłaty świadczenia pieniężnego na cel społeczny w przypadku, gdy wniosek zostanie uwzględniony. Dobrze widziane jest również osobiste stawienie się sprawcy w trakcie postępowania sądowego podczas którego rozpoznawany jest wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Pojawienie się wówczas w sądzie przez sprawcę świadczy o jego szacunku dla sądu oraz o tym, że toczące się postępowanie sądowe traktuje poważnie, z czego można wysnuć wniosek, że sprawca nie popełni w przyszłości kolejnego przestępstwa, co jest niezbędne dla uwzględnienia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.